Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Kış Lastiği - kullanmak? ya da kullanmamak?

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Kış Lastiği - kullanmak? ya da kullanmamak?

Merak ettiğim bir konu bu: Kimler kış lastiği kullanıyor?

kış lastiklerinin 7 derecenin altında ve daha da zorlu hava koşullarında yaz lastiklerine göre 8-10 metreye varan daha kısa fren mesafeleri sağladıklarını söylüyorlar ki çok ciddi mesafeler bunlar.

lastiğe vermekten kaçtığınız paraların bir kaza durumunda fazlasıyla çıkacağını ve yaşayacağınız diğer sıkıntıları göz önünde bulundurarak kış lastiği kullanmanızı öneririm.

1424400_10202724371134179_844404313_n copy.JPG

breaking_distance_snow2_en-data.gif

böyle durumlarda lastikçilerin söylediklerine çok inanmam ama kendi tecrübemi de paylaşıyım:

geçen yıl yollar buz tutup üzeri de kar kaplandığında kayışdağı'ndaydım. dönüş yolunda, yani dağdan inerken herkes sağ şeritte korka korka gitmeye çalışıp arabalarıyla boğuşurken, ben sol şeritten vnnnnnnn

Kış lastiği hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde takılır. 5 derece altında havalarda yol tutuşta fark yaratır. Ancak 7 derece üzeri havalarda yol tutuşu kaybına yol açar. Özellikle buzlu ve karlı zeminlerde diş yapısı sayesinde çok etkilidir. Ancak dezavantaj olarak lastik sesinde artış olur ve 7 derece üzerinde adeta mum gibi çok çabuk aşınır. Bu sebep ile takıldığı tarihler konusunda dikkatli olunmalıdır.

En güzel tavsiyem Türkiye şartlarında kötü havalarda biz ne kadar ekipmanlı olursak olalım diğer insanları kontrol edemeyiz. Bu sebeple don veya kar olan havalarda mümkün olduğunca arabanızla yola çıkmayın.

Kış lastiği haricinde güvenli sürüş eğitimini de kesinlikle tavsiye ederim. Bu eğitimde bir çok şeyi yanlış bildiğinizi tatbik ediyorsunuz. Ve kötü koşullarda kullanımı pratik ile öğreniyorsunuz.
    sigpic

Yorum Yap

Ben cok video izledim, testler vs. gercekten cok onemli, ayrica karda lastikcinin yanina zar zor parkettigim arabayi kis lastigi takilinca katir kutur kalkip gitmistim. Cok faydali kesinlikle, secim cok onemli ama, yasadigiz bolgeye gore secmek onemli. Yogun kara uygun olanlar otobanda vs daha az basarili ya da tam tersi olabiliyor. Her halukarda masraftan kacmamak lazim.

Yorum Yap

Aslı AYDIN tarafından gönderilmiş Mesajı göster
        Ancak 7 derece üzeri havalarda yol tutuşu kaybına yol açar.
        bu yüzden 20 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda takılmaması gerektiği söyleniyor. 7 değil, 20 derece

sonuçta kış lastiği

şöyle bi grafik buldum ama güvenilirliğini bilmiyorum... bu da 20 derece gibi göstermiş sanki... araştırıp güvenilir kaynak bulursam paylaşırım..

wintertires.gif

Yorum Yap

Yağmurlu havada bile nadir sokakta dolaşan birisi olduğumdan ötürü,
          eğer arabayı yatıranlar var ise aramızda (kışın) takmasınlar
          1) [FONT=Palatino Linotype]34 Y 7475 - R56 WhiteSilver CooperS "JCW" SOLD
          2) 34 JET 01 - R53 Cooper S GP "0483" - R.I.P[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype]3) 34 DEV 20 - R56 Cooper S "JCW" project400! [/FONT]
          4) 34 BKS 66 - R58 Cooper S "JCW" SOLD
          5) 34 AL 7749 - R52 Cooper S - [FONT=Arial Black]EmreMOR[/FONT] SOLD

Yorum Yap

Aslı Kekuti tarafından gönderilmiş Mesajı göster
            Yağmurlu havada bile nadir sokakta dolaşan birisi olduğumdan ötürü,
            eğer arabayı yatıranlar var ise aramızda (kışın) takmasınlar
            Abi butun kis bigun cikman gerekir o da karli gune denk gelir, bence alincak risk degil

Yorum Yap

Aslı Ozanbalta tarafından gönderilmiş Mesajı göster
              Abi butun kis bigun cikman gerekir o da karli gune denk gelir, bence alincak risk degil
              bir sürü sarışın var abi
              sigpic

Yorum Yap

Aslı Evrim Ergin tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                bu yüzden 20 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda takılmaması gerektiği söyleniyor. 7 değil, 20 derece

sonuçta kış lastiği

şöyle bi grafik buldum ama güvenilirliğini bilmiyorum... bu da 20 derece gibi göstermiş sanki... araştırıp güvenilir kaynak bulursam paylaşırım..

[ATTACH]2935[/ATTACH]
                doğrusu 7 'dir kaynak güvenilir . Profesyonel olarak bu işle uğraşıyorum. Grafikte bakınca zaten 20 derecede performans kaybı baya yüksek.
                sigpic

Yorum Yap

Ben de ankara ya gittigim icin kış lastigi aldim istanbul da da yağmurda fayfasini gördüm 7 ye 10 a parasina bakmam kafam rahat keyfim gicir)

Yorum Yap

Aynen kritik rakam 7

Ben Şimdiye kadar hiçbir FWD(önden çeker) aracımda kullanmadım, buna da takmayacağım. Zaten haftaiçi kullanmıyorum, yağmurda filtre su çekiyor diye kullanmıyorum, karda hiç kullanmam

Önceki araçlarımı (içinde yine R53 de vardı) çatır çatır kullanırdım, hiç önemli bir sıkıntı çekmedim, tedbirli kullanıp biraz nerede ne yapmak gerektiğini bilince sorun olmuyor. Yokuşlarda yapacak çok bir şeyiniz kalmıyor orası ayrı tabi

Bundan önceki aracım RWD idi onda siteden bile çıkamayınca mecburen bir takım takmıştım.

Bu arada bilgi olsun, kış lastiğinde marka-model çok farketmez, ben üstte bahsettiğim aracıma 2007 model Marshall kış lastiği takmıştım 2. el aldım arkadaşımdan, kar.buz kaplı hafif eğimde araba bile çektim, hepsi fazlasıyla iş görüyor. Yağmurda da hiç sorun olmadıi kontroll drift imkanı yaratıyordu hatta

Nitekim evdeki diğer aracımız E320'ye hep Michelin alırdık bu kış Petlas aldım, bir fark olacağını sanmıyorum, lastik başı 100 lira cepte.

Deneyimlerimi paylaşırım. Videolar konuşur yine

Yorum Yap

Ben de Ankara'da 7 derecenin altına düşmeye başladığında takmıştım. Yeni satın aldığım lastikler şu anda gerçekten keyifli bir sürüş sağladı öncelikle. Acil bir durumda da başıma açacağı masrafı düşünerek, lastiğe verdiğim paraya acımadım. Malum seninle araçlarımız aynı Evrim(tabi şerit hariç). Aracın kilosu ve düşük devirdeki torkunu düşünürsek, karlı-buzlu yol koşullarında yola tutunmak, hatta kalkış yapmak bile 4 mevsim lastikleriyle gerçekten zor hale gelir bence.

Zamanında yaptığın bu hatırlatma için teşekkür ederim. Ben de herkese kış lastiği kullanmayı öneriyorum.

Yorum Yap

Aslı phdserkan tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                        Malum seninle araçlarımız aynı Evrim(tabi şerit hariç)
                        şerit ağırlık yapıyomuş abi

Yorum Yap

evet kar'da basladıgına gore nasıl durumlar? var mı lastik takanlar? takmayıp yolda kalanlar?

Yorum Yap

Aslı Ozanbalta tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                            evet kar'da basladıgına gore nasıl durumlar? var mı lastik takanlar? takmayıp yolda kalanlar?
                            Bugün kısmetse kar lastiklerine geçiriyorum nsc yi
                            IS IT LOVE?

www.MINIClubTR.com

sigpic

Yorum Yap

Kar'da MINI'sini kullananlar mutlaka geçiş yapmalı. Samandıra'dayım, böyle bir kar yok
                              1) [FONT=Palatino Linotype]34 Y 7475 - R56 WhiteSilver CooperS "JCW" SOLD
                              2) 34 JET 01 - R53 Cooper S GP "0483" - R.I.P[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype]3) 34 DEV 20 - R56 Cooper S "JCW" project400! [/FONT]
                              4) 34 BKS 66 - R58 Cooper S "JCW" SOLD
                              5) 34 AL 7749 - R52 Cooper S - [FONT=Arial Black]EmreMOR[/FONT] SOLD

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                              X