Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Hava Filtre Kitleri (C.A.I.)

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Hava Filtre Kitleri (C.A.I.)

Klasikleşmiş bir modifiye amacımız daha soğuk ve daha fazla havayı çekebilmek. ama aynı zamanda motor için gerekli olan filtrelemeyi (toz pislik vb) de gerektiği kadar yapabilmek. Neden soğuk hava? Çünkü soğuk hava daha yoğundur ve yoğunluk arttığı için içinde daha fazla miktarda oksijen vardır. Daha fazla oksijen de doğal olarak daha iyi, kaliteli bir yanma demektir.
    (C.A.I. = Cold Air Intake kit )

Fabrikalar bütün iklim koşullarına (toz, yoğun yağmur, kar, çamur vb.), bakım şartlarına ve periyotlarına (20.000km bakıma gitmeyen, gittiğinde 20 liralık filtreyi temizleyip geri takan ) vb kriterlere uygun olarak araçları tasarladığı ve performanstan daha çok maliyet ön planda olduğu için filtrelerimiz kutu içinde ve normal kağıt filtrelerdir. Fakat bu soğuk hava kitleri genelde açık tiptir (kendi hava odaları bulunan modellerde vardır) Bizim araçarımız için birçok markanın hazır kitleri satılmakta, veya custom yani el emeği göz nuru da yapılabilmektedir. Zaten çok fazla bir yer ve çeşit alternatifimiz yok. üretilen bütün kitler aynı yerde ve hemen hemen aynı şekillerdedir. Kimi markada silikon veya metal emme borusu gelmektedir, kimi ise orjinal boru ile kullanılır. Var ise silikon hortum kullanmak daha verimli olacaktır ısı yalıtımı açısından.

Craven speed cai örneği:

Alta cai örneği

R50 mini cooper lar için bir örnek:

Custom yapacaklar için bir tavsiye, mümkün olduğunca motorun sıcağından ve pisliğinden yalıtın. Yoksa + yerine - olarak bile geri dönebilir size.

Kullanılan filtre olarak da iki tip malzeme seçeneği vardır. Sünger filtreler ve kağıt filtreler
    Alta, craven, itg, bmc vb bir çok marka sünger filtre kullanmaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere süngerdir, yağlıdır ses olarak kağıt filtrelerden genelde daha başarılılar
    başta aem olmak üzere k&n vb bazı markalar da kağıt filtre üretmektedir. Kimilerine göre toz tutuculuğu süngerlerden daha verimlidir, ama bu bağlamda hava geçirgenliği de daha düşüktür. Ben her iki çeşidini de kullandım bir fark hissetmedim açıkçası

kutu ici k&n taksam icindeki kagit filtreden farkli bir performans saglar mi yoksa hissedilmez mi?
    sigpic

Yorum Yap

orjinal filtreden daha verimli olacaktır ama bir tecrübem yok, yaratacağı fark pek hissedilir olmaz

Yorum Yap

Kutu içince fak oluyor ben kullanıyorum otomatiklerde pek bir ses alamıyorsunuz ama düz viteslerde açık kadar olmasa da bir miktar ses verebiliyor....

Aslı ALIN tarafından gönderilmiş Mesajı göster
        kutu ici k&n taksam icindeki kagit filtreden farkli bir performans saglar mi yoksa hissedilmez mi?

Yorum Yap

güzel konu yekta teşekkürler bende alta var çok memnunum..
          sigpic[FONT=Arial Black][/FONT]

Yorum Yap

aracımda jcw hava filtresi var sizce değiştirmeye gerek varmı?

Yorum Yap

Aslı kaganaydin tarafından gönderilmiş Mesajı göster
              aracımda jcw hava filtresi var sizce değiştirmeye gerek varmı?
              jcw fıltreyı çoğunluk tercih etmektedir bana göre değişmeye gerek yok.
              IS IT LOVE?

www.MINIClubTR.com

sigpic

Yorum Yap

R53lerde ust scoop baglantisi olursa ve acik filtre olursa sanki daha verimli gibi geliyor bana
                1) [FONT=Palatino Linotype]34 Y 7475 - R56 WhiteSilver CooperS "JCW" SOLD
                2) 34 JET 01 - R53 Cooper S GP "0483" - R.I.P[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype]3) 34 DEV 20 - R56 Cooper S "JCW" project400! [/FONT]
                4) 34 BKS 66 - R58 Cooper S "JCW" SOLD
                5) 34 AL 7749 - R52 Cooper S - [FONT=Arial Black]EmreMOR[/FONT] SOLD

Yorum Yap

Bende cuma günü kısmet ise taktirmayi düşünüyorum önce araclarim da genelde k&n kullandım. Mini ye de kutu içi bi k&n mi taksam acaba? Öncelikli beklentim gerçekten tatlı bir ses alabilmek ama Aracım triptonik ona göre tavsiye ederseniz sevinirim. Triptonik ile kullanıp güzel ses alabilen var mı?

Tapatalk 2 ile HTC One X cihazımdan gönderildi

Yorum Yap

Kutu içi BMC kullanıyorum performans olarak birsey diyemem cunku hava filtresinden 1000 beygir aldım diyenlerden degilim ama ses olarak kucuk bir fıslama arkasından da minik bir çıf sesi geliyor. Önceki R56 ımda Alta CAI kit kullandım yaklasık 5000 km kadar yazın kesinlikle bayıltıyor arabayı ama sesi cok guzel, kısın da illaki fark ediyordur scoop u actırmıstım ayrıca. Triptonik sport mode manuel kullanırsanız muhakkak ses alırsınız Altadan.
                    LOVE IS ALL AROUND, IT IS MINI

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

En sonunda Giovanni'ye de taktirtacaksiniz bir hava filtresi....

Wishsesinbittigiyerdekendifiltresindenkonusurman

Yorum Yap

Aslı WISHMAN tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                        En sonunda Giovanni'ye de taktirtacaksiniz bir hava filtresi....

Wishsesinbittigiyerdekendifiltresindenkonusurman
                        Sen zaten al bi K&N ben takarım.

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Aslı ALIENLOVE tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                          Kutu içi BMC kullanıyorum performans olarak birsey diyemem cunku hava filtresinden 1000 beygir aldım diyenlerden degilim ama ses olarak kucuk bir fıslama arkasından da minik bir çıf sesi geliyor. Önceki R56 ımda Alta CAI kit kullandım yaklasık 5000 km kadar yazın kesinlikle bayıltıyor arabayı ama sesi cok guzel, kısın da illaki fark ediyordur scoop u actırmıstım ayrıca. Triptonik sport mode manuel kullanırsanız muhakkak ses alırsınız Altadan.
                          Yani sonuç olarak ses için öncelik düşünürsek kutu içi BMC mi oneriyorsunuz yoksa alta mi ses olarak daha üstün? Bende açıkçası gürültü peşinde değilim asıl isteğim güzel bi tislama veya cuf sesi... Arabayı sürekli sport modda kullanmıyorum malum yakıt açısından gereksiz.

Tapatalk 2 ile HTC One X cihazımdan gönderildi

Yorum Yap

ses olarak Alta daha soguk hava cekmek için BMC kutu içi öneririm tabii bunlar baslangıc filtreleri daha radikal sistemler de var ama fiyat ve uygulama olarak da radikaller.

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Tr de alanabilicek r53 icin acik hava filtresi ne var? Alta bulamiyorum alternatif varmi?

Sent from my iPhone using Tapatalk.
                              Mini cooper S '05 chili Green

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                              X