Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Egsozdan Duman Atma

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Egsozdan Duman Atma

Arkadaşlar selam son zamanlarda egsozdan duman atma problemi yaşıyorum . Aracımda Downpipe , Dumpvalve ve yazılım vardı . Tamamını yaptırdıktan sonra birden ortaya çıktı. Yolda giderken ve gazlarken bir sıkıntı yok , ancak araç motoru sıcakken rolantide dururken 1-2 dk bekledikten sonra boşta dip gaz yapınca bir duman atıyor. Duman bana göre beyaz ustalara göre mavimsi.

Birçok araştırma yaptım ama bir sonuca ulaşamadım , ben mi çok kafaya takıyorum onu da anlamadım normal birşey midir ?

Turboya bakıldı sıkıntı yok , götürdüğüm yerler subap lastiklerinin bozulduğunu motor açılması gerektiğini söylüyor. Ustalarımız bu konularda tecrübeli ama kafamı karıştıran şey downpipe ile alakası varmı yada PCV valf ile mi alakalı basit birşey olabilirmi ?

Kafamı karıştıran diğer konu ise youtube da Cooper S Catless downpipe yazıp arattığımda neredeyse tüm araçlarda duman atma var.

Sizlerin başına geldi mi acaba böyle bir sorun ? Bu tarz kronik hastalıkları varmı cooperların R56 ların ?

Ayn ye goturup baktırmanızı tavsiye ederim, videosu olsaydı daha yararlı olurdu, bir de arac durur pozisyondayken dip gaz yapmanız cok zararlı aracınıza
    LOVE IS ALL AROUND, IT IS MINI

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

AYNye baktırdım Yusuf usta sağolsun motorda ve turboda sıkıntı görmeyince bana masraf çıkarmamak için öncelikle basit çözümlere yöneldik. Benzin değişimi , yağ v.s. gibi . Zaten enteresan olan araçta hararet , titreme , performans kaybı , aşırı ısınma v.s. hiçbirşey yok. Boşta gaza basmayı normal şartlarda yapmıyorum zaten birkaç defa deneme amaçlı yaptık ki gazı görelim diye. Video çekemedim ama örnek videolar aşağıda farklı araçlarda olan durum , izleme şansınız olursa sevinirim. Burada hiçbir şikayet yok elemanlar downpipe sesi için çekmişler videoları duman ile kimsenin ilgilendiği yok ;

Aşağıdaki videoda 20-22. snler arası duman atıyor , ilk attığı siyah duman bende yok ama ardından attığı mavimsi duman var

http://www.youtube.com/watch?v=zePOXz6v_EY

Aşağıdaki videoda 8. snde görülen duman

http://www.youtube.com/watch?v=pGicdLTNozg

http://www.youtube.com/watch?v=tVbR37HDNj0

Aşağıdaki gibi bir duman söz konusu değil

http://www.youtube.com/watch?v=XtqxaAQrDcU

Yorum Yap

sıcak havada turboların yag yakma eğilimi vardır benim 2000 km yolda 1 kg yag eksilttigim olmustu genelde olan birseydir cok sıkıstırınca turbo yag yakabilir normaldir.

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Yağ yakma esnasında bu şekilde duman atmada görüldü mü sizde peki ? Sizdede countryman vardı sanırım yazılımlı yağ eksiltmeyi onda mı yaşadınız ? Birde 5/30 mu kullanıyorsunuz acaba ?

Yorum Yap

Ben R56ımdan bahsediyorum countyrmani zorlamadım hic yag yakma olmadı

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Motul kullanıyorum ama kaca kac tı hatırlamıyorum R56 da castrol kullanıyorum ki bir daha kullanmam castrol zaten.

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

bizde son olarak AYN de Motul 5/30 koymuştuk , hava sıcak olduğundan yağ çok mu inceliyor acaba diye denemek için castrol 10/40 koyduk.

Birde motul var iken yağ seviyesine baktığımda max. seviyenin 1-2 mm üzerindeydi , seviyeyide min. - max. çizgilerinin tam ortasına getirdim.

Yorum Yap

Birşey daha sormak istiyorum 2010 R56larda bulunan pcv hortumunu (motor üst kapağına bağlı olup , manifolda bağlı olan) LCI lerde yok iptal edilmiş. N14 motorlarda peugeotta satılan 2 kapak parçası ile bu hortumu iptal edip kapakla kapatıyorlar . Sorun bundan olabilir mi ?

İlave olarak Oil Catch Can ile ilgili bir yazınız vardı tavsiye edermisiniz , taksammı acaba bununda bu dumana faydası olur diye düşünüyorum .

Yorum Yap

FAHRENHEİT CELCIUS A CEVIRIRSENIZ SICAKLIGA GORE HANGI YAG OLMASI GEREKEN BIR TABLO BULDUM

Temperature(°F) Viscosity(SAE)

-22---95 5W-50,10W-50,10W-60

-22---59 5W-30,5W-40

5---59 10W-30,10W-40

5---104 15W-40,15W-50,20W-40,20W-50

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Oil catch canin dumana faydası olmaz ama cok yararlı bir parcadır takmanızada fayda var, Peugeot ile ilgili bilgim yok acıkcası benzer motorlar dogru ama birebir aynı degiller aslında. Ben normal kullanım devirlerinde veya kompresyona bıraktıgınız zaman duman atmıyorsa cok kurcalamanızın size yarar getirecegini sanmıyorum, Motul bizim motorlar için daha saglıklı sanıyorum ama sıcak hava cok etkiliyor araclarımızı bu bir gercek, malum 40 derece hava sıcaklıgı ve %65 nem pek iyi zamanlar degil motorlarımız için

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Bilgiler için çok teşekkürler , aracı bir süre daha izleyeceğim . Yolda iken arkadaşı arkama taktım ve izledi duman atma olmadı , rolantide ikende olmuyor açıkçası havalardan olabilir dediğiniz gibi. EGT saatim bağlı ancak sensörünü bağlatamadım onuda bağlattığımda aracı iyice kontrol altına alıyorum , bir süre bu şekilde izlerim . Bu konularda çok hassas olduğum için kafaya çok taktım açıkçası , kapalı garaja aracı koymasam haberim bile olmayacaktı belkide.

Yorum Yap

Uzun süre aracimi dp ve yazilim ile kullandim, gazlarken yada rolantide herhangi bir duman atma olmamisti ama bosta asla gaza basan biri olmadigim icin boyle bir duman saglikli her r56 var diyemiyorum.

Arac yukteyken suphesiz duman atiyordur ama ruzgarla birlikte o dumani gorebilmek pek mumkun olmayabilir zaten belirgin birsey de olmadigi surece kafaya takilacak birsey yok

Yorum Yap

Biraz hassasim bu konuda isin guzel tarafi yag eksiltmede yok aracimda havalardan kaynakli olabilir diye dusunuyorum haftasonu tekrar yazilim yukletip , oil catch can baglatacagim ... Bu sicak havalarda fazla zorlamadan kullanmak daha saglikli araci bunu anladim

Yorum Yap

Akadaslar downpipe i sokunce duman tamamen kayboldu sifir duman su an cok sukur rahatladim

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                              X