Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

97 oktan bulmakta zorlanıyorum.

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

97 oktan bulmakta zorlanıyorum.

Son 3 benzin almata gittigimde 97 oktan benzin olmadigini soylediler ilk önce shell de sordum shell göndermiyo dediler daha sonra opet e gittim ki yenibosna e5 te olan opet ordada olmadigini soylediler en son da bp ye gittim ama yine aynı sekilde 97 oktan benzinin olmadigini dagıtilmadigini soylediler sasirdim kaldim.Bana kasıtlımı yapiyolar acaba baska karsilasan varmidir .

34NSC46
    IS IT LOVE?

www.MINIClubTR.com

sigpic

EPDK'nın bir çalışması var bu konuda. Tüm ülkede tek tip Motorin ve Benzin olacak. Katkılı yakıtlar kaldırılacak.

EPDK akaryakıt dağıtım şirketlerinin katkılı yakıtlardan haksız ve yüksek kar ettiğini düşünüyor. EPDK tavan fiyat uygulaması sırasında katkılı yakıtlar ile katkısız yakıtların fiyatını eşit olarak belirlemişti. Bundan dolayı akaryakıt dağıtım firmaları bayilerine katkılı yakıt temin etmeyi bırakmışlardı. Tavan fiyat uygulaması bitti ancak EPDK'nın baskısından dolayı halen bu şekilde devam ediyorlar.

Dip not 95 oktan yakıt miniler için gayet iyi, fazlasına gerek yok. ABD'de 95 oktan lüks

[FONT=Impact]BORN FROM JETS[/FONT]

Yorum Yap

Aslı erk1n tarafından gönderilmiş Mesajı göster
      Dip not 95 oktan yakıt miniler için gayet iyi, fazlasına gerek yok. ABD'de 95 oktan lüks
      Bu kaniya nerden vardiniz
      1) [FONT=Palatino Linotype]34 Y 7475 - R56 WhiteSilver CooperS "JCW" SOLD
      2) 34 JET 01 - R53 Cooper S GP "0483" - R.I.P[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype]3) 34 DEV 20 - R56 Cooper S "JCW" project400! [/FONT]
      4) 34 BKS 66 - R58 Cooper S "JCW" SOLD
      5) 34 AL 7749 - R52 Cooper S - [FONT=Arial Black]EmreMOR[/FONT] SOLD

Yorum Yap

6 yıldır akaryakıt sektöründe çalışıyorum. Piyasada 97 oktan diye satılan benzinin diğerinden tek farkı içinde katkı olması. Bu katkının ne kadar efektif olduğu tartışılır.

Mini Cooper JCW GP kullanma klavuzunda 91 oktan akaryakıt kullanılması şiddetle tavsiye edilir, 89 oktan da kullanabilirsiniz yazıyor.

ABD'de 660 beygirlik Shelby 'lere 89 oktan yakıt alıyor adamlar
        En son düzenleyen erk1n; 24-06-14, 11:38.

Yorum Yap

Tavan fiyat uygulaması kalktı ancak akaryakıt şirketleri işlerine gelen kısmı kullanmaya devam ediyorlar.

Örneğin tavan fiyat uygulaması öncesinde Taşıt Tanıma sistemlerinden aldığımız akaryakıtta %5 iskonto alıyorduk, tavan fiyat ile kâr marjımız kalmıyor bahanesiyle bu iskontoyu %1'e çektiler. Uygulama kalktı ancak hala daha %1 iskontoyla akaryakıt alıyoruz.

Ayrıca; ülkedeki 95 oktan yakıtın gerçekten 95 oktan olduğuna inansam 95 oktan bana da yeterli gelir. Ancak gerçek ölçümlerde böyle olmadığını düşünüyorum.
          R56 - 4191

Yorum Yap

Aslı yigitb tarafından gönderilmiş Mesajı göster
            Tavan fiyat uygulaması kalktı ancak akaryakıt şirketleri işlerine gelen kısmı kullanmaya devam ediyorlar.

Örneğin tavan fiyat uygulaması öncesinde Taşıt Tanıma sistemlerinden aldığımız akaryakıtta %5 iskonto alıyorduk, tavan fiyat ile kâr marjımız kalmıyor bahanesiyle bu iskontoyu %1'e çektiler. Uygulama kalktı ancak hala daha %1 iskontoyla akaryakıt alıyoruz.

Ayrıca; ülkedeki 95 oktan yakıtın gerçekten 95 oktan olduğuna inansam 95 oktan bana da yeterli gelir. Ancak gerçek ölçümlerde böyle olmadığını düşünüyorum.
            97 oktan kalkacak diye bir duyum almıstım insallah öyle birsey olmaz yazılımları çöpe atarız avans vura vura.
            LOVE IS ALL AROUND, IT IS MINI

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Tavan fiyat uygulaması sözde kalktı, ama pratikte devam ediyor. Akaryakıt bayileri Taşıt Tanıma üzerinden verdikleri akaryakıttan neredeyse zarar eder durumdalar. Tavan fiyat uygulaması seçimler öncesinde siyasi bir karardır. Devlet vergisinden 1 kuruş fedakarlıkta bulunmuyor onun yerine zaten düşük karla çalışan, bir çok maliyeti ve riski olan akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayilerin karını sıfırlıyor.

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanmamızın sebebi akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayilerinin kar marjı değil verginin vergisini alan insafsız vergi sistemidir.

Ayrıca ülkemizdeki 95 oktan benzine güvenebilirsiniz:

http://www.tupras.com.tr/detailpage....rectPageID=145

Yorum Yap

Aslı ALIENLOVE tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                97 oktan kalkacak diye bir duyum almıstım insallah öyle birsey olmaz yazılımları çöpe atarız avans vura vura.
                Evet, böyle bir durum gündemde ancak 95 oktan benzin araçlarınıza fazlasıyla yeter.

Aşağıdaki linkten Mini Cooper JCW GP kullanma klavuzuna bakabilirsiniz.

http://www.miniusa.com/content/dam/m...plementary.pdf

Burada yazıldığı gibi 91 oktan benzin kullanılması şiddetle tavsiye edilir, 89 oktan da kullanabilirsiniz deniliyor.

Yorum Yap

Aslı erk1n tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                  Evet, böyle bir durum gündemde ancak 95 oktan benzin araçlarınıza fazlasıyla yeter.

Aşağıdaki linkten Mini Cooper JCW GP kullanma klavuzuna bakabilirsiniz.

http://www.miniusa.com/content/dam/m...plementary.pdf

Burada yazıldığı gibi 91 oktan benzin kullanılması şiddetle tavsiye edilir, 89 oktan da kullanabilirsiniz deniliyor.
                  Amerikan oktan hesabı ile Avrupa oktan hesabı farklı. Aracım yazılımlı oldugundan 97 oktana göre avans degerleri ayarlı ne yazık ki 95 oktan ile aracım problem cıkartır ama tam tersine yazılımsız araclarımız için bir prblem yok zaten Borusan BMW ve MINI gurubuna özellikle 95 oktan kullanılması ve 97 konulmaması yönünde telkinde bulunuyor.
                  bu arada asagıda Amerikan ve Avrupa sisteminin farkı anlatılmıs

Octane is a measure of a fuel's resistance to burn. Higher octane gas does not contain a different amount of energy, it's just harder to burn. This is advantageous for higher compression motors as it reduces pings and pre ignition.

As far as the difference in numbers, it's entirely because of the method used to calculate the octane. In the states, we use the ((R+M) /2) average, which sits about 5-10 octane lower than the standard RON measurement Europe uses.

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Bana sunu aciklarmisiniz, zir stok aracim 95 oktan iken(gercekte 95 olmadigini biliyoruz) neden patirdama varda, 97 oktan ile daha sikintisiz sorunsuz kullaniyorum ?

Yorum Yap

Aslı Kekuti tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                      Bana sunu aciklarmisiniz, zir stok aracim 95 oktan iken(gercekte 95 olmadigini biliyoruz) neden patirdama varda, 97 oktan ile daha sikintisiz sorunsuz kullaniyorum ?
                      aracınızda JCW kit ve yazılım vardı zır stok degil belki ondandır. Bu arada ben yazılımsız olarak bizzat kendim 97 oktan ile sıkıntı yasadım aracımın cekisi düsüyordu 97 koyunca.

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

ABD ile EU oktan hesaplama farkını öğrenmiş oldum, teşekkürler.

Mini Cooper JCW GP Avrupa manual 'ine de ulaştım. Onda 95 oktan kullanabilirsiniz yazıyor. Bu araç zaten fabrika çıkışlı modifiyeli ve özel yazılımla gelmiyor mu?

Türkiye'de rafineri çıkışı iki benzin ürünü var. İkiside 95 oktandır. Dağıtım şirketleri bir çeşidine depolarında katkı maddesi ekliyerek 97 oktan adı altında satıyorlar.

Sonuçta herkes aracına istediği yakıtı alır. İsterse JETA1 uçak yakıtı koyar, isterse benzinli aracına dizel alır. Herkesin kendi bileceği iş.

Ancak araçların üreticisi de distribütörü de 95 oktan kullanabilirsiniz diyor. Bende piyasadaki iki akaryakıt ürününü mesleğimden dolayı tanıdığımdan 97 adı altında satılan ürünün gereksiz olduğunu düşünüyorum. Şahsi düşüncemdir.

Yorum Yap

Ben DEVden bahsetmedim
                          Y7475 den bahsediorum

Yorum Yap

Aslı ALIENLOVE tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                            Amerikan oktan hesabı ile Avrupa oktan hesabı farklı. Aracım yazılımlı oldugundan 97 oktana göre avans degerleri ayarlı ne yazık ki 95 oktan ile aracım problem cıkartır ama tam tersine yazılımsız araclarımız için bir prblem yok zaten Borusan BMW ve MINI gurubuna özellikle 95 oktan kullanılması ve 97 konulmaması yönünde telkinde bulunuyor.
                            bu arada asagıda Amerikan ve Avrupa sisteminin farkı anlatılmıs

Octane is a measure of a fuel's resistance to burn. Higher octane gas does not contain a different amount of energy, it's just harder to burn. This is advantageous for higher compression motors as it reduces pings and pre ignition.

As far as the difference in numbers, it's entirely because of the method used to calculate the octane. In the states, we use the ((R+M) /2) average, which sits about 5-10 octane lower than the standard RON measurement Europe uses.
                            işte bu nedenle 95 oktan benzin, bizim 97 oktan yazılımlı araçlarda yeterli ve doğru zamanlı sıkıştırma/yanma sağlayamayacğı için piyasadan kaldırılması hiç işimize gelmeyecek. zaten bahsedildiği gibi ülkemizde 97 oktan olarak satılan benzin kalitesi içerisine eklenen katkı ile doğru orantılı.
                            34 NAD 99 '06 JCW
                            34 AR 3221 '11 JCW
                            34 EK 391 '09 MCS

Yorum Yap

Aslı Kekuti tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                              Ben DEVden bahsetmedim
                              Y7475 den bahsediorum
                              probleminize Teknik moderatorlerimiz en yakın zamanda cevap verecektir. ahaha pardon teknik moderator sendin :P Arkadasım senin araban zaten garipti sacma sapan yürüyordu ne dememi istiyorsun en son jet yakıtı ile mi gidiyordun :P

sigpic

www.MINIClubTR.com

Instagram

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                              X