Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Yağlı Çekiç

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Yağlı Çekiç

Aren abiden izinlidir.

Boyasız göçük-çarpık düzeltmede en ilkel işlemlerden olan ve günümüzde pek yaygın olmasa da zamanın en değerli işlemlerinden biri olan yağlı çekiç hakkında bilgi vermek için konuyu açıyorum.

Yağlı çekiç, adı gibi çekicin yağlanarak yapılması değildir. Eskiler bu şekilde hitap etmiş böyle de gitmektedir. Eskiden amerikan aracların nikelaj tamponlarını çekiçlerken çizilmesin diye yağ sürerlermiş, asıl ismi buradan kalma. Yağlı çekiç, boyasız göçük düzeltmede makine vb bir alet yoktur. Tamamen bilek el beceresi ve ustalık önemlidir. Yağlı çekiçte sac ile boyanın arasına girilemediği için iş bitiminde çekiç izleri veya işe bağlı olarak dalgalanmalar meydana gelebilir. Bu tamamen çarpığa şiddetine oranına ve yerine göre değişir. Kordonlarda oluşan göçüklerde boya çatlama riski yüksektir. Yağlı çekiçte mutlak olan, çarpığa arkadan ulaşabilmektir. Kullanılan alet fotoları, çekiçlenirken fotolar ve öncesi sonrası resimler ile daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Öncelilikle kullanılan aletler. Dayamalar,çekiç vs.

Aletler bunlar. Çalışma şekli ise şu şekilde.

Şimdi de birkaç öncesi sonrası resim. Bütün örneklerde boya yoktur, en kötüsü ufak rutuş vardır.

Öncesi

Sonrası

Öncesi

Sonrası

Öncesi

Sonrası

Öncesi

Yapılırken

Sonrası

Yorum Yap

Öncesi

Yapım Aşaması

Bitmiş Hali

Yorum Yap

Öncesi

Sonrası

Yorum Yap

Öncesi

Sonrası

Yorum Yap

Öncesi

Sonrası

Yorum Yap

Öncesi

Sonrası

Yorum Yap

Öncesi

Sonrası

Öncesi

Sonrası

Yorum Yap

Mükemmel. Peki nerede bu usta?

Yorum Yap

Nesli tükendi:-))

Yorum Yap

En üst fotoda kafası görülüyor ama

Yorum Yap

Bunu gercekten yapan bi usta var.topkapi sanayide.30 yildir ayni dukkan.isin icinde olanlar ztn bilir.abimin bmwsinin kapisi gocmustu.avuc kdr bi gocuk ama cevresini ister istemez sekil olarak bozuyo.fiyat almaya goturmustum araci 3.500 veya 3.000 gibi bi fiyat verdi.dedim niye boyle.tirnak kdr yere 400 500 aliyoruz ztn.gelen arabalarda ztn ona gore.boyatsa deger kaybi baya olacak.o yuzden alan razi satan razi...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
                        sigpic

Yorum Yap

Aslı sander tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                          Mükemmel. Peki nerede bu usta?
                          Ustanın yeri hakkın bilgi veremiyorum reklama girmesin diye. Dilerseniz özel mesaj atabilirsiniz.

Aslı GoktugBilecen tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                          Nesli tükendi:-))
                          Tükenmek üzere dediğiniz gibi

Aslı sander tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                          En üst fotoda kafası görülüyor ama
                          Evet bir kaç fotoda çalışırken vardı ama sildim ben

Aslı talha tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                          Bunu gercekten yapan bi usta var.topkapi sanayide.30 yildir ayni dukkan.isin icinde olanlar ztn bilir.abimin bmwsinin kapisi gocmustu.avuc kdr bi gocuk ama cevresini ister istemez sekil olarak bozuyo.fiyat almaya goturmustum araci 3.500 veya 3.000 gibi bi fiyat verdi.dedim niye boyle.tirnak kdr yere 400 500 aliyoruz ztn.gelen arabalarda ztn ona gore.boyatsa deger kaybi baya olacak.o yuzden alan razi satan razi...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
                          O ustayıda biliyorum. Hacı usta. Bir aracı günlerce ufak ufak çekiçliyor. Sadece bu işi yapıyor. Bu iş ciddi emek ve zaman isteyen bir iş
                          En son düzenleyen Melih Özlem; 17-03-13, 21:49.

Yorum Yap

Melihin sanırım babası bu usta yanlışım varsa sen düzelt kardeşim

Yorum Yap

Eger foto uzerindeki tarihler cekildigi gunu gosteriyorsa cogu arabanin isi ayni gun bitmis, gunler surmemis

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                              X