Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Siz olsanız ne yapardınız?

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Siz olsanız ne yapardınız?

Geçtiğimiz iki hafta yaklaşık 2000 km yol yaptıktan sonra eve döndüğümde sol ön fren diskinde gördüğüm manzara buydu:
    DSC04160.jpg

Hemen ertesi gün Birlik Servisi'ne gittim ve aldığım cevap bu çiziklerin nedeninin balataya taş sıkışması olduğu idi. Balataların temizlendiği ve bu çiziklerin sürüş güvenliğine kesinlikle hiçbir etkisi olmayacağı hakkında bilgilendirildim. Aracımı teslim aldım fakat bir kaç gündür danıştığım kim varsa, taşın fren diskini böyle derin (biri yaklaşık 2x2 mm, diğeri 1x1 mm gibi) çizemeyeceği, mutlaka metal bir parça nedeniyle olabileceği yolunda görüş bildirdi.

Yarın Esenboğa Servisi'nden tekrar randevu aldım ve bir de oraya tespit yaptıracağım. Öncesinde size de danışmak istedim.

Böyle bir durumda siz olsanız ne yapardınız?

Öncelikle geçmiş olsun.

Balatalar bitik değil ise, bencede çok yüksek ihtimal birşey sıkışmıştır. Ancak bu şekilde gezmenin de sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.
    Böyle bir durumda ne yapardınız derken, kullanmaya devam etmez. Orjinal yerine de Aftermarket EBC, Brembo vs gibi bir fren markası düşünürdüm.
    Bu şekilde yürütmem arabayı. Direkt olarak disk, balata ve hortumları değiştirirdim. Bu da bahanem olmuş olurdu

Tekrar geçmiş olsun. Sonuçları bildirirseniz sevinirim.
    1) [FONT=Palatino Linotype]34 Y 7475 - R56 WhiteSilver CooperS "JCW" SOLD
    2) 34 JET 01 - R53 Cooper S GP "0483" - R.I.P[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype]3) 34 DEV 20 - R56 Cooper S "JCW" project400! [/FONT]
    4) 34 BKS 66 - R58 Cooper S "JCW" SOLD
    5) 34 AL 7749 - R52 Cooper S - [FONT=Arial Black]EmreMOR[/FONT] SOLD

Yorum Yap

Birşey sıkışmıştır derken ne kastediyorsunuz? Mesela taş mı? Asıl merak ettiğim konu bu aslında. Taş çeliği bu derinlikte çizebilir mi?

NOT: Aracım 2 yıllık garanti süresini henüz doldurmadığı için (aracım 2013 temmuz çıkışlı) henüz aftermarket düşünmüyorum
      En son düzenleyen phdserkan; 23-08-13, 13:12.

Yorum Yap

Aslı phdserkan tarafından gönderilmiş Mesajı göster
        Birşey sıkışmıştır derken ne kastediyorsunuz? Mesela taş mı? Asıl merak ettiğim konu bu aslında. Taş çeliği bu derinlikte çizebilir mi?

NOT: Aracım 2 yıllık garanti süresini henüz doldurmadığı için (aracım 2013 temmuz çıkışlı) henüz aftermarket düşünmüyorum
        Taş girip çizmesi değilde, freni ne sertlikte yaptığınız bence daha önemli.. (Taş yapar yani, birşeyden kastım TAŞ )

Garanti süresinde olması, fren sistemini değiştirmenizde bir problem yaşatmaz ki ? Kullanılan kitten çok daha sağlam bir fren kiti EBC. Tabi yinede siz bilirsiniz ama fren kiti takıldığı için bir problem çıkartamaz kimse..

Yorum Yap

Aklima bir soru geldi?

Once bir konuyu tazelemek istiyorum. Sanirim diskler 2.2 cm et kalinligi ile geliyor. Ve 1,8 cm ye dusunce degistirilmesi oneriliyor. Bu konuyu dogrular misiniz? (@Kekuti Admin'im)

Caninizi sikan bir durum olmus. Biz Mini'ciler titiz olunca insan uzuluyor acikcasi. Gecmis olsun, masraf cikmis oldu size..

Simdi soru; Eeee biz EBC taktik kanalli. Bu durumda onlarin ustunde fotodaki taslarin izinden daha buyuk oluklar var. Bu durumda phdSerkan'in akli takilmali mi bu talihsiz duruma?

P.S: Peki EBC disklerin et kalinligi OEM diskler ile ayni midir?

Wishahretsorgulamaman

Benim dusuncem; Eger ki olusan derinlik olmasi gereken minimum et kalinligini asmis ise diskinizi degistirmekte fayda var. (Ben OEM'lermi 1,6 cm'e kadar bilgisizce kullanmistim, ogreten cikmamisti.)

P.S 2:Sanmiyorum ki 'taslatma' sorununuzu cozsun, cizikler derin, cok fazla et kalinligindan yemis olursunuz.
          En son düzenleyen WISHMAN; 23-08-13, 14:27.

Yorum Yap

Bence bu resimdeki çizikler bir taşın yapacağı iş değil birde iki ayrı çizik var başka bir problem olmuş gibi. Peki fren yaptığınızda sorun varmıydı çünkü eğer taş yada başka bişey olsa balatalar fren sırasında tam anlamıyla dıske yapışmayacagından fren mesafesi artmış olmalı birde balatalarla dıskler arasında sureklı surtunme oldugu ıcın taş oraya nası girer ? Balatalar sökülüp yüzeylerine bakıldımı acaba ?
            IS IT LOVE?

www.MINIClubTR.com

sigpic

Yorum Yap

Can sıkan bir durum malesef. Ayna gibi görmeye alıştığım fren disklerimde 2 tane derin çizik beni hayattan soğuttu. Ama ben hala taş 2 yerden nasıl bu derinlikte çizebildi merak ediyorum. Ayrıca malum ülkemiz yolları mıcır dolu. Bu derinlikte çiziklerle karşılaşma ihtimalimiz her zaman var demektir ve diski her seferinde değiştir, değiştir, değiştir... Sert fren de yapmayacağız... Baya masraflı olacak gibi

Fren sistemimi değiştirmek benim için gereksiz görünüyor. Çünkü sakin bir kullanıcıyım. Zaten sorduğum soruların bir nedeni de, benim bile başıma böyle şeyler geliyorsa forumda aracını sınırlarda kullanmayı seven arkadaşların başına neler gelmez.

Yorum Yap

Bu sabah Esenboğa Servis'ine gittim ve tekrar kontrol ettirdim balata ve diski. Sorunun taş sıkışması nedeniyle olduğu tekrarlandı. Disk yeni olduğu ve kalınlığı -ölçtürdüm- çok yeterli olduğu için bu şekilde kullanmaya karar verdim. Zaten 1 yıla kalmaz izler silinir diye düşünüyorum. Ayrıca disk üzerindeki çiziğin derinliği 0.4 mm çıktı. Fikirleriniz için teşekkürler...

Yorum Yap

Çizikler çok derin değilse diskleri tornaya yollamak bir çözüm yolu olabilir. Ancak çok derinse diskin kendi derinliğinden yer buda pek sağlıklı olmaz. Balata sökülüp bakıldımı ? taş sıkışması gibi de görünmüyo pek ama genede canlı görmek lazım

Yorum Yap

Tornadan uzak durun, Seccop arkadasimiz disk ve balatasini deistirecekti ancak diskler siparisle gelecegi icin tornalattik. Idarelik kullanalim diye, ilk frende catlama artti ve kirdik diski.

Cok tavsiye edilen bir cozum oldugunu dusunmuyorum.

Yorum Yap

Aslı ::lord_sarven:: tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                      Çizikler çok derin değilse diskleri tornaya yollamak bir çözüm yolu olabilir. Ancak çok derinse diskin kendi derinliğinden yer buda pek sağlıklı olmaz. Balata sökülüp bakıldımı ? taş sıkışması gibi de görünmüyo pek ama genede canlı görmek lazım
                      Çizik derinliği 0.4 mm çıktı. Ben kullanmaya devam etmeye karar verdim. Aslında görenler: "Taş bu kadar çizmez, balatada hata vardır, garantiden diski değiştirmen lazım", diyor, fakat Borusan bunu kabul etmiyor.

Yorum Yap

Çizik derinliği 0.4 mm çıktı. Ben kullanmaya devam etmeye karar verdim. Aslında görenler: "Taş bu kadar çizmez, balatada hata vardır, garantiden diski değiştirmen lazım", diyor, fakat Borusan bunu kabul etmiyor.
                        Hocam şikayet dilekçesi yaz. Ancak balatadan olduğuna emin olmalısın yani söktüklerinde fotoğraflasaydın iyi olurdu

Yorum Yap

İlk söktüklerinde vakit darlığından yanlarında bulunamadım, ikinci söktüklerinde ise balata tertemizdi :s

Yorum Yap

İlk söktüklerinde vakit darlığından yanlarında bulunamadım, ikinci söktüklerinde ise balata tertemizdi :s
                            O zaman başka bir sorun var garantiden değişmesi zor

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                            X