Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Yol Bilgisayarındaki Ortalama Yakıt Tüketimi Hatalı Gösterimi / Nasıl Düzeltilir?

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Yol Bilgisayarındaki Ortalama Yakıt Tüketimi Hatalı Gösterimi / Nasıl Düzeltilir?

Arkadaşlar merhaba,

Aracımı ilk aldığımda ilk depo kullanımı sonrası yol bilgisayarının ortalama yakıt tüketimini yanlış hesapladığını farkettim.

Aşağıda konu ile ilgili bir yazı hazırladım,
    umarım işe yarar ve paylaşılmamıştır

Belki birçoğunuz hatalı olmasına rağmen önemsemeyip kullanıyor olabilirsiniz veyahut birçoğunuz hatalı gösterdiğini anlamadan, "ulen benim cooper da amma az yakıyor / çok yakıyor" diye geziyor da olabilirsiniz

Öncelikle ilk yapılması gerekilen konu yol bilgisayarının gerçekten hatalı olup olmadığını kontrol etmek.

Bunun için ben şu şekilde bir yol izledim.
    1. Aracınızı 100km ile giderken cruise'e alıp, yandex navigasyonu açıp, orada gösterilen araç hızı ile karşılaştırma yapın. Benim aracım 95-96 gösteriyordu 100 ile giderken ki %4-5 civarı bir sapma gayet normal. %10 a kadar kabul edilebilinir sapma. (bununla aracın katettiği yol mesafesinin doğruluğunu kontrol etmiş oluyoruz)

2. Aracın deposu full'lendikten sonra (mümkünse yavaş hızda dolum isteyin pompacıdan ve tabanca attıktan sonra 1~1.5 litre daha benzin alın) tüm yol bilgisayarı değerini ve tacho'daki gidilen yol kısmını sıfırlayın.
    Akabinde yola çıkın ve 100-200-300km nasıl denk gelirse (100km den az yol yapmamanızı öneririm) toplamda yol yaptıktan sonra yine mümkünse aynı pompaya yanaşıp, yine yavaş modda dolum isteyin ve tabanca attıktan sonra bir önceki seferde kaç litre benzin ekledi iseniz yine aynı litreyi eklemesini isteyin pompacıdan. tabanca attıktan sonra zaten takribi 1~1.5 litre alıyor.

Örneğin aracınız toplamda 14 litre benzin aldı, siz de 144km yol yaptınız.
    Hemen "reel" yakıt tüketiminizi hesaplayın.
    [CODE]Ortalama Yakıt Hesaplama:
    14/144 x 100 = 9.7 Litre/100km[/CODE]

Yol Bilgisayarına bakınız; 9.5~9.9 arasında bir değerse hiç elleşmeyin fakat biz senaryomuzda yol bilgisayarında 10.0 litre olduğunu varsayalım...

Şimdi gelelim bu durumun nasıl düzeltileceğine

Bu durumu düzeltmek için aracın gizli menüsüne girip, gizli özellikleri aktif etmemiz gerekiyor.
    Akabinde de Gizli Menüden 20. kanala gelerek Buraya hesapladığımız düzeltme değerini girmemiz gerekiyor.

Önce düzeltme değerini hesaplayalım, sonra da aşağıdaki videodan gizli menüye nasıl gireceğiz, nasıl yazacağız onu izleyelim.

[CODE]Düzeltme değeri hesaplaması:

(Reel Ortalama Yakıt Tüketiminiz / Yol Bilgisayarı Ortalama Yakıt Tüketimi) x 1000[/CODE]
    bizim senaryomuza göre hesap yaparsak;

[CODE] Senaryomuzdaki düzeltme değerini hesaplayalım:
    (9.7 / 10) x 1000 = 970[/CODE]

Senaryomuzdaki Düzeltme Değerimiz= 970

Bunu şimdi aşağıdaki videoda izleyeceğiniz şekilde gizli menüdeki ilgili kısma yazalım...

Video biraz uzun oldu ama umarım işinizi görür

Video:
    https://www.youtube.com/watch?v=DZkwnFllLQM
    En son düzenleyen karanlik; 13-06-16, 14:53.

Başarılı ve yardımcı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.[emoji106]

Pompa attıktan sonraki 1- 1.5 lt daha niye koyuyoruz.
    Pompaların atma zamanı standart olmuyor mu?

06' R53 mcs 16 JCV 03

Yorum Yap

Aslı omracr tarafından gönderilmiş Mesajı göster
      Başarılı ve yardımcı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık.[emoji106]

Pompa attıktan sonraki 1- 1.5 lt daha niye koyuyoruz.
      Pompaların atma zamanı standart olmuyor mu?

06' R53 mcs 16 JCV 03
      pompanın dolum hızına göre ve pompaya göre değişebilir.
      ben genelde yavaş dolum hızında doldurtup, attıktan sonra 1 litre daha koyuyorum.

Yorum Yap

[emoji122] [emoji122] [emoji122] [emoji106] [emoji106] [emoji106] [emoji106]

NEA 42EMN92

Yorum Yap

Teşekkürler[emoji106] elinize sağlık tekrar

06' R53 mcs 16 JCV 03

Yorum Yap

Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederiz. R56 da ilk zamanlar az yakıyor gösteriyordu fakat daha fazla yakması gerekiyordu bu şekilde kalibrasyonu yapınca herşey normale döndü
            34 NAD 99 '06 JCW
            34 AR 3221 '11 JCW
            34 EK 391 '09 MCS

Yorum Yap

super bir paylasim, ellerinize saglik.. bu yapilan km'yi hatali gostermenin sebebi jant ebat degisikliklerinden de kaynaklaniyor olabilir mi? ornegin 16'' janti 17'' ile degistirince bu tarz problemler olabiliyor diye duymustum.. hatta bir defasinda kendim de testini yaptim (18den 20ye cevirmistim jantlarimi) baya bir fark vardi kadranda gosterdigi ile gercek hizim arasinda
              doayen!

1) 34 DOA 29 - R56 Midnight Black JCW '12
              2) 34 DOA 29 - R56 Thunder Gray GP2 '13
              3) DOAYENS - R56 Midnight Black Cooper S '13
              4) 7KVC909 - R53 Astro Black Cooper S '06
              5) 34 DOA 06 - R59 Midnight Black Cooper S Roadster '13
              6) 34 UT 5348 - R53 Thunder Blue GP '06
              7) 34 DOA 06 - R53 Cosmos Black Cooper S '05
              8) 34 DOA 90 - R59 White Silver JCW Roadster '14

Yorum Yap

Paylaşım için teşekkürler,gayet güzel bir başlık olmuş.

Gizli menüden başka neler yapılabiliyor,merakla bekliyorum. [emoji5]

Sent from my iPhone using Tapatalk
                2012 R56 Mini Cooper S

instagram \ drcapaburro

http://i.hizliresim.com/01rvlW.png

Yorum Yap

Aslı DOA29 tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                  super bir paylasim, ellerinize saglik.. bu yapilan km'yi hatali gostermenin sebebi jant ebat degisikliklerinden de kaynaklaniyor olabilir mi? ornegin 16'' janti 17'' ile degistirince bu tarz problemler olabiliyor diye duymustum.. hatta bir defasinda kendim de testini yaptim (18den 20ye cevirmistim jantlarimi) baya bir fark vardi kadranda gosterdigi ile gercek hizim arasinda
                  doğrudur zaten bu yüzden navigasyonun GPS i ile araç hızını check etmekte fayda var. bende ilk bundan şüphelenmiştim.
                  buradaki fazla sapma yapılan KM yi arttırıp veya azaltacağından ortalama yakıt hesaplarken hataya sürükleyecektir...
                  ama bu konudaki sapmanın nedeni yapılan km nin hatalı gösterildiğinden değil, aracın bordcomputer'ındaki düzeltme değerinin hatalı olması. yani bu case de yapılan yapılan km nin düzeltilmesi değil, ortalama yakıt tüketimi hesaplamak için kullanılan katsayının iyileştirilmesi...

Aslı drcapaburro tarafından gönderilmiş Mesajı göster

gizli menüden araç su sıcaklığı, vb gibi değerleri görebiliyorsunuz,
                  bulabilirsem hangi menuden neyi görebiliyorsunuz eklerim birazdan

Yorum Yap

Aslı drcapaburro tarafından gönderilmiş Mesajı göster

ekliyorum;

1.0 Chassis number
                    1.1 Kilometer count
                    1.2 Parts number
                    1.3 Coding-, Diagnostic- and Bus-index
                    1.4 Production Date (Calender week/year)
                    1.5 Hard- and Software status
                    1.6 Injectorstatus, Cylinder count, Engine factor.

2.0 Combisystem Test

3.0 Service intervall counter

4.0 Actual fuel consumption in l/100km. eg.0154 = 15,4 liters/100kms.
                    4.1 Consumption in liters/100kms.

5.0 Distance consumption in l/100kms.
                    5.1 Actual rest distance with available fuel in Kms.

6.0 Actual amount of fuel in tank. eg. 123321 =12,3liters left 32,1 liters right
                    6.1 Total amount of fuel in tank.
                    6.2 Show value of Fuel guage. 1= both senders OK, 2= sender failure, 3=ti signal unplausible (no reading)

7.0 Actual coolant temp.
                    7.1 Actual outside temp.
                    7.2 Actual engine revs.
                    7.3 Actual speed

8.0 Hexadecimal readings of menu 7.0 to 7.3

9.0 Actual on board voltage (Battery)

10.0 Land codes

11.0 Unit codes

12.0 No funktion

13.0 Gong test

14.0 - 14.4 On board diagnostic codes. eg 000000 = no failures

15.0 - 18.0 No funktion

19.0 On/Off for Test menu.

20.0 Correction factor for Fuel consumption
                    Formula for correction:
                    Shown consumption x 1000 / user defined consumption
                    Push the trip reset button to begin the correction. Numbers count up from 0-9, when correct number shows push trip reset button.

20.1 Sets 10ths. for consumption factor
                    20.2 Sets 100ths. and 1000ths. for consumption factor
                    20.3 Saves the new consumption factor and shows new value

21.0 Software reset. (Same as disconnecting battery

Yorum Yap

Hocam paylaşım için teşekkürler benim araçta yskıt gösterge sorunu var. Yol yaptıkça gösterge(menzil) düşeceğine ya sabit kalıyor yada yükseliyor. Hata kodu olarak yakıt pompası ve kilometre farkını veriyor. Pompaların ikisini değiştirdim sonuç aynı. Bu işlem işe yararmı?

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                      X