Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

John Cooper Kimdir deginelim biraz ? :)

Çöküş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

John Cooper Kimdir deginelim biraz ? :)

Merhaba Hepimiz John amcayı ı biliriz aracını kullanırız ama kendisi kimdir necidir detayı bilmeyiz bilmem bilen belki arkadaşlar vardır ama ben bilmeyen ve merak eden arkadaşlar için araştırdım ve ingiliz kaynaklı biz yazışmadan mümkün olduğunca türkçeye çevirmeye çalıştım umarım bir yanlış yoktur baya uğraştım

Öncelikle kendi Adı : John Newton Cooper dır . İspanyol bir aileden gelen john cooper 1923 yılında ingilterede dünyaya gelmiştir. Babası Charles ve Elsie cooper dır . Annesinin resmini bulamadım

Charlie Cooper Portrait.jpg

John daha sonra babasının kendi kurduğu şirkette tamirci olarak işe başlayan john cooper 1946 yılında en iyi arkadaşı olan Eric ile kendi garajlarında 2 adet araç yapmaya karar verdiler. Düşünceleri küçük hafif motorlu bir araç yapmaktı. İlk arabaları ise Cooper 500 MkII oldu ve daha sonra bu araç unutulur oldu.

John in Mk II publicity 0348.jpgJohn Cooper Profile Motor 051147.jpg

John cooper 1946 yılında hız ve tırmanma yarışlarında 3 üncü daha sonraki yarışlarda Colin strag ve Chive lanes den sonra 31 Ağustosta ise hız denemelerinde 2. Brighton da 850cc sınıfında Eylül ayında kazanmış oldu . Ancak John cooper 750cc , 1100cc ve 1500 cc sınıflarında 3 cülük aldı. Ancak John ve Eric için Mayıs 1947 cok karmaşık bir yıl oldu. Ama Eric tarafından tahrik edilen John neler yapabileceğinide göstermiş oldu. Daha sonra bu yarışlardan sonra hepimizin bildiği (S) doğmuş oldu ve 1948 yılında S üretime geçmiş oldu Daha sonra araçlarını modifiye ederek MkIII ü üretmeye başladılar.

mk3.JPG

Daha sonra John ve Eric daha fazla kişiye gözükebilmek için Grand Prix e girmeye karar verdiler ve 9 Temmuzda 3üncü oldular. Daha sonra 1950 de en iyi hız zamanı yaptılar. ve arkadan izleyen yarış serisinde Temmuz 1952 de John Cooper Rouende zafer turu attı .

John Cooper Rouen 060752 (1).jpg

Daha sonra John 1951 de MkV daha sonra 1952 de MkVI daha sonra 1953 de Mk V ve ardından MkVIII yaptı daha sonra Formula 2 de iki kez dünya şampiyonu oldu .

MkV Cooper Streamliner Avus 1951.jpg

Ancak John Newton Cooper 2000 yılında aramızdan ayrıldı ve ingiliz motor sporlarına büyük katkı yaratmış oldu . Burdan John amcaya works ve Gp yi de yarattığı için ayrıca teşekkür deriz. Works ve Gp içinde araştırmalarım devam etmekte umarım faydalı bilgi olmuştur yazı daha uzundu türkçeye çevirerek olabildiğince kısaltmaya çalıştım bir hata olursa yazıda af ola teşekkürler şimdiden
    JHON COOPER.JPG
    En son düzenleyen Tunc Jcw; 22-06-17, 12:20.
    - 34 KS 1309 2014 cooper S
    - 34 TM 8031 2006 GP
    - 34 BKS 90 2009 JCW- (DEV20) Project 400+
    - 34 NOS 33 2003 Cooper S
Hazırlanıyor...
X